Senior

Auckland Hockey offer various levels of competition from Premier Intercity to Division 4. These matches are held across all Auckland turfs. Having the various grades enables us to maintain hockey environment which is enjoyable, rewarding and satisfying for all people involved. Entry to these competitions is via our Auckland based clubs. To find the contact details for our Auckland Clubs please Click here.

 

Premier Intercity, Division 1 & 3 are played on Saturday afternoons.

Premier Reserve, Division 2 & 4 are played on Sunday afternoons.

Clubs please contact admin@akhockey.org.nz for further information and entry forms.

 

UPDATE 25 September 2020

Auckland Hockey have been working on our competition recommencement dates for 2020 pending the government announcements on Alert Level restrictions. Please find below our updated key dates for Seniors recommencing the competition:

Grade Key Dates
Premier Intercity Men & Women 26th September
Premier Intercity Finals 10th October
Premier Reserve Men & Women, Division 2 & 4 27th September – 18th October
Division Grades 1/3 26th September – 17th October
Club Finals Weekend – All Grades 17th/18th October

There will be no promotion/relegation in 2020.

 

AMENDED GRADE FORMATS

 

INTERCITY MEN

Sat 26th September

R13 IPM matches of RR comp followed by NSU v AUHC early w/c 28th Sept if required

Intercity Men Top 6

Sat 3rd October

Game A               1 v 2

Game B               3 v 6

Game C               4 v 5

Tues 6th October

Game D               Winner A v Winner C

Game E               Loser A v Winner B

Sat 10th October

Game F               Loser B v Loser C (for 5th & 6th)

Game G               Loser D v Loser E (for 3rd & 4th)

Game H               Winner D v Winner E (for 1st & 2nd)

Bottom 7 IPM

2 x pools (3, 4)

Pool C – 7th, 10th, 11th

Pool D – 8th, 9th 12th, 13th

Sat 3 October

RR pool play

Sun 4th October

RR pool play

Sat 10th October

RR pool play

Sat 17th October – Bottom 7 IPM Finals

Final Classification Matches with straight pools crossover – 1Cv1D, 2Cv2D, 3Cv3D.  The 4th placed team in pool D has a bye and is ranked 13th

NB Any Bottom 7 teams involved in NHH v NHH finals can have their match deferred to mid-week w/c 19th October

INTERCITY WOMEN

To fit into the remaining weeks, we need to reformat the women’s Top 6 competition into a two-pool competition with the pool composition incorporating the Top 6 games/results from Sat 8th August.

The Bottom 5 competition remains as a RR competition with 4 rounds remaining and final classification matches played on the club finals day or another suitable date to be decided once we know who is playing who.

Top 6 IPW

  1. Somerville
  2. ABC
  3. Howick
  4. HDF
  5. ECB
  6. Takapuna

Two pools

Pool A – 1, 4, 6

Pool B – 2, 3, 5

1 friendly crossover game each week.

Sat 8 August – already played

Pool A 1 v 6  

Pool B – 2 v 5 

Friendly: 3 v 4 

Sat 26 September

Pool A 4 v 6

Pool B 2 v 3

Friendly 1 v 5

Sat 3 October

Pool A 1 v 4

Pool B 3 v 5

Friendly: 2 v 6

Sat 10 October – Top 6 IPW Finals

FINAL 1A v 1B

3rd/4th: 2A v 2B

5th/6th: 3A v 3B

Bottom 5 IPW

  1. Southern
  2. Western
  3. Roskill Eden
  4. NSU
  5. University

Sat 8 August

2 x RR matches + 1 bye already played

Sat 26 September

2 x RR matches + 1 bye

Sat 3 October

2 x RR matches + 1 bye

Sun 4 October

2 x RR matches + 1 bye

Sat 10 October

2 x RR matches + 1 bye

Sat 17th (TBC) – Bottom 5 IPW Finals

Straight finals based on RR final placings:  1 v 2 & 3 v 4

The 5th placed team has a bye and is ranked 11th

 

PREMIER RESERVE MEN

PRM have been split into two pools based on their seeding at the end of round one of the competition.

Pool A – Southern, Howick Pak, Somerville

Pool B – University, Roskill Eden, Western, Waitakere

1 x Round Robin followed by finals.

Finals will be straight Pool crossover.

1A v 1B

2A v 2B

3A v 3B

4B – Bye

PREMIER RESERVE WOMEN

PRW have been split into Top 4 / Bottom 4 based on their seeding at the end of round one of the competition.

Top 4 – Somerville, Howick Pak, Masters Women, Roskill Eden

Bottom 4 – Southern, Western, University, Waitakere

1 x Round Robin followed by straight finals 1 v 2, 3 v 4, 5 v 6, 7 v 8.

DIVISION 1 & 3 MEN AND DIVISION 1 WOMEN

Top 4

1 x Round robin

Finals 1 v 2, 3 v 4

Bottom 4

1 x Round robin

Finals 5 v 6, 7 v 8

DIVISION 2 WOMEN

Top 4

1 x Round robin

Finals 1 v 2, 3 v 4

Bottom 5

Bottom 5 have been split into two pools.

Pool A – Masters Women, University, Grammar

Pool B – Roskill Eden, Western

Week 1 – Pool A – Masters v Grammar, University Bye. Pool B – Roskill Eden v Western

Week 2 – Pool A – Grammar v University, Friendly – Masters v Western, Bye – Roskill Eden

Week 3 – Pool A – Masters v University, Friendly – Grammar v Roskill Eden, Bye – Western

Week 4 Finals – Minor Championship Final: Winner Pool A v Winner Pool B, 7th/8th  2nd Pool A v 2nd Pool B, 9th Bye – 3rd Pool A

Please note that if 3rd in Pool A have already had a bye then the second game will become a friendly with 3rd Pool A v 2nd Pool B to ensure that no team has two byes out of 4 games.

DIVISION 3/4 WOMEN

Finish round robin (2 weeks)

Week 1 Finals:

Game A 1 v 4

Game B 2 v 3

Game C 5 v 8

Game D 6 v 7

Game E 10 v 11

Bye – 9th

Week 2 Finals:

FINAL Winner A v Winner B

3rd/4th Loser A v Loser B

5th/6th Winner Game C v Winner Game D

7th/8th Loser Game C v Loser Game D

9th/10th 9th v Winner Game E

11th Bye – Loser Game E

DIVISION 4 MEN

D4M have been split into two pools based on their seeding at the end of round one of the competition.

Pool A – Grammar, Howick Pak B, Western, Waitakere

Pool B – Somerville, Howick Pak A, University

1 x Round Robin followed by finals.

Finals will be straight Pool crossover.

1A v 1B

2A v 2B

3A v 3B

4A – Bye


2020 Rules:

Competition Rules 2020 – Senior_Youth

HNZ – New Rules

 


 

AKH proudly acknowledge the support of our Partners